Kupowanie drukarki laserowej

toner Brother DCP-1610WE zamiennik

 

 

Zakup nowej drukarki jest wbrew pozorom bardzo istotną decyzją. Powinniśmy zwracać uwagę na dużo elementów aby w przyszłości urządzenie drukujące pod każdym względem realizowało nasze oczekiwania. Pośród najbardziej ważkich pytań na które powinniśmy sobie odpowiedzieć bezsprzecznie wyliczyć należy:

  1. Opcje które oferuje drukarka. Czy starczy nam jedynie drukowanie, jak na przykład drukarka HP P1102, czy też pragnęlibyśmy żeby nasze urządzenie pozwalało także na skanowanie i kopiowanie. Pomimo coraz większej popularności dokumentów elektronicznych, nierzadko przytrafiają się sytuacje w których pewien dokument przyda się skopiować w formie papierowej. Dobrze o tym wiedzą przykładowo biura księgowe. Z urządzeń wielofunkcyjnych, bardzo popularnych w ostatnim czasie, wyliczyć można przykładowo: Samsung M2070, czy Brother DCP-1610WE.
  2. Łączność bezprzewodowa. Połączenie za pomocą sieci Wi-Fi staje się coraz popularniejsze i coraz częściej użytkownicy drukarek, nabywając nowy model, zwracają uwagę na ten parametr. Łączność Wi-Fi pozwala na bezprzewodową łączność komputera, laptopa, tabletu czy smartfona z drukarką. Na dodatek dzięki łączności Wi-Fi kilka komputerów, a tym samych kilka stanowisk pracy, może korzystać z jednej drukarki. Samsung  M2070 nie jest wyposażony w moduł Wi-Fi (chociaż dostępna jest odmiana M2070W z Wi-Fi), posiada jednak możliwość łączności bezprzewodowej dzięki NFC, czyli po zbliżeniu smartfona, z odpowiednią aplikacją do obsługi drukowania, pojedynczym przyciskiem możemy wysłać dokument do druku. Brother DCP-1610WE zaopatrzony jest w moduł Wi-Fi, który co więcej użytkownicy bardzo dobrze oceniają z uwagi na łatwość instalacji i bezproblemową pracę. Drukarka HP P1102 nie zostało wyposażone w łączność Wi-Fi, aczkolwiek istnieje jej rozbudowana wersja HP P1102W z modułem Wi-Fi.
  3. Prędkość drukowania i parametry druku. Aktualnie bardzo często występującą szybkością druku drukarek laserowych jest około 20 stron na minutę i taką z grubsza szybkość uzyskują Brother DCP-1610WE i Samsung M2070. Niewiele szybsza jest HP P1102, której szybkość sięga 18 stron na minutę. O ile drukujemy często, ale pojedyncze dokumenty, znaczącym parametrem jest też czas wydruku pierwszej strony. Samsung M2070 i HP P1102 potrzebują na to około 8,5 sekundy, niewiele wolniejszy jest Brother DCP-1610WE, który wymaga około 10 sekund. Biorąc pod uwagę parametry druku, czyli maksymalną rozdzielczość, wszystkie opisywane drukarki wyrażają zbliżone wartości. Dla Brother DCP-1610WE w trybie HQ1200 jest to wartość 2400 x 600 dpi, w przypadku HP P1102 - HP FastRes 1200 dpi, i podobnie Samsung m2070 - maksymalna efektywna rozdzielczość 1200 x 1200 dpi. Dodatkowo Samsung M2070 wyposażony jest w technologię ReCP (Rendering Engine for Clean Page) podwyższającą jakość drukowanych dokumentów.
  4. Materiały eksploatacyjne - tonery. Cena tonerów w powiązaniu z wydajnością dają koszt wydruku jednej strony, a tym samym koszt eksploatacji urządzenia. Toner Brother DCP-1610WE, analogicznie jak w innych drukarkach Brother, rozdzielony jest od bębna drukującego, skutkiem tego po wyczerpaniu się tonera nie jesteśmy zmuszeni kupować całego kartridża a wyłącznie sam toner. Toner Brother DCP-1610WE pozwala na wydrukowanie około 1000 stron, a bęben wystarcza na około 10 000 stron. Toner Samsung M2070 także pozwala na wydrukowanie 1000 stron, a ilość ta liczona jest z wykorzystaniem chipa zliczającego wstawionego w tonerze. W przypadku drukarki HP, toner HP 1102 starczy na 1600 stron przy 5% pokryciu, czyli znacznie więcej, co bardzo mocno przekłada się na koszty eksploatacji urządzenia.