W ramach naszej witryny korzystamy z plików Cookies. Więcej w Polityce prywatności

Porównanie urządzeń wielofunkcyjnych trzech czołowych producentów.

 

 

Coraz więcej sytuacji zmusza nas do używania nie tylko funkcji drukowania, ale także skanera, na przykład do archiwizowania druków czy też kopiowania dokumentów handlowych. Z tego też powodu coraz więcej właścicieli małych firm lub użytkowników domowych decyduje się na zakup urządzenia wielofunkcyjnego. Przeważnie wybór pada na urządzenie laserowe przez wzgląd na prędkość druku, wygodę i małe koszty eksploatacji.

Postarajmy się przybliżyć kwestię urządzeń wielofunkcyjnych na przykładzie trzech maszyn od wiodących producentów. Będą to:

  • Brother DCP-1512E, z tonerem TN1030 i zespołem bębna DR1030
  • Samsung SCX-3405W, obsługiwany przez tonery - D101
  • HP M1132, z kasetą HP 285A.

Każde z powyższych urządzeń spełnia oczywiście trzy podstawowe funkcje, czyli drukowanie, skanowanie i kserowanie, ale różnice pojawiają się gdy przyjrzymy się bliżej wygodzie pracy, funkcjonalności oraz ekonomii korzystania z urządzenia.

toner Brother DCP-8110DN zamiennik

Wszystkie urządzenia posiadają zbliżone gabaryty. Niewiele większe rozmiary ma jedynie HP M1132. Wyraźniejsze różnice pojawiają się przy prędkości drukowania. Tu nieco lepsza od konkurencji jest Samsung SCX-3405W z szybkością 20 stron/min i czasem wydruku pierwszej strony poniżej 8,5 sek. Dla zestawienia Brother DCP-1512E uzyskuje 20 str/min i 10 sekund na pierwszą stronę, a HP M1132 18 stron na minutę i 8,5 sekundy do początkowego wydruku.

Trzy zestawiane drukarki emitują zbliżony poziom hałasu w trakcie drukowania, około 50-51 dB. Użytkownicy w swoich opiniach zwracają jednakże uwagę na zbyt wielki hałas podczas skanowania na HP M1132.

Nader ważna dla klientów jest wygoda pracy i łatwość instalacji. Mimo iż wszystkie drukarki są wyposażone w ekrany LCD to właściciele Brothera DCP-1512E niejednokrotnie skarżą się że jest on zbyt mały i mało wyrazisty.

Innym elementem nierzadko wymienianym przez posiadaczy jest prostota instalacji i komunikacja z drukarką. Ten element jest wyraźnie bardzo istotny dla Samsunga. Producent niejednokrotnie wyposaża swoje urządzenia w klawisz umożliwiający szybką instalację Wi-Fi. Pozostałe dwa kombajny zupełnie nie umożliwiają pracy w sieci Wi-Fi. Co więcej Samsung SCX-3405W oferuje funkcję MobilePrint ułatwiającą drukowanie ze smartfonów lub tabletów.

Brother DCP-1512E i HP 1132 także proponują specyficzne funkcje dla klientów. HP M1132 nie posiada wprawdzie duplexu samoczynnego, ale posiada duplex ręczny z obsługą przez sterownik, oraz umożliwia kserowanie bez uruchamiania komputera.

Jednym z najważniejszych jednak elementów wpływających na punktację urządzenia do drukowania wydaje się ekonomia uzytkowania, czyli mówiąc prościej cena materiałów eksploatacyjnych. Tonery do Brothera DCP-1512E, podobnie zresztą jak większość urządzeń tego producenta, nie posiada bębna zespolonego z tonerem. Miało to wyeliminować niezbędność wymiany każdorazowo bębna po wyeksploatowaniu się tonera. Cena zbiorników z tonerem jest jednak porównywalna z kartridżami (czyli połączonych – zespół bębna i wkład z tonerem), a w dodatku po 10 000 wykonanych zadań zmuszeni jesteśmy do zakupu zespołu bębna. Dwa pozostałe urządzenia zasilane są przez kartridże, czyli spojone bębny z wkładami z proszkiem. Stosując wkłady oryginalne nieznaczną przewagę zyskuje tu HP M1132. Oczywistą różnicę dostrzeżemy używając tonery HP M1132 zamienniki. Ze względu na popularność używanych w niej tonerów zamienników HP 85A, a co za tym idzie bardzo niską ceną, możemy tu najbardziej zniżyć koszty eksploatacji.